Çalışma Bakanlığı her yıl, yabancı uyrukluların çalışma izinlerine dair istatistiklerin bulunduğu bir rapor yayınlamaktadır. 2012 yılı raporuna göre, toplam 38.731 adet yabancı çalışma izin başvurusu sonuçlandırılmıştır.Sonuçlandırılan başvuruların 32.285 adedine (%83,4) izin verilmiş, 2.308 adedi reddedilmiş(%6) ve 4.138 adedi (%10,7) ise iade edilmiş veya işlemden kaldırılmıştır. Rapora göre, en çok sayıda başvurunun yıl sonlarında yapıldığı görünmekte ve bir başvurunun ortalama sonuçlanma süresi 26 gün olarak belirtilmiştir.

En çok hangi ülkelerden başvuru oluyor?

Her sene ülkemize sayısız çalışma izni başvurusu yapılmaktadır. En çok başvurunun komşu ülkelerimizden yapıldığı görülmekte olup, son zamanların yükselen gücü olan Çin Halk Cumhuriyeti’nden de ciddi sayıda başvuru yapılmış olduğunu görüyoruz.  2012 raporuna göre, 6.440 adet başvuru ile Gürcistan ilk sırayı alırken, 2.604 başvuru ile Ukrayna ikinci sırada. Üçüncü sırada ise, 2.448 başvuru ile Dünya’da en çok nüfusa sahip olan ülke,  Çin Halk Cumhuriyeti yer almakta. Rusya Federasyonu ve Türkmenistan ise dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

2013 Yılı Raporunda Ne Beklenebilir?

Suriye’deki iç karışıklık sonucunda Türkiye’ye yapılan göç sayısında ciddi bir artış olduğunu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Suriye vatandaşlarına çalışma izinlerinde kolaylık sağladığını düşünürsek, 2013 yılı raporunda Suriye’yi ilk beşte görmemiz mümkün olabilir. Özellikle Orta Doğu'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle, Mısır, İran, Irak gibi ülkelerin vatandaşlarından Türkiye'ye ilgi artmış durumda.

Canlı DestekUzmanlarımıza hemen ulaşın
Canlı Destek