• Türkiye’de Çalışma ve İkamet izinleriniz için bize danışabilirsiniz
  • Çalışma ve İkamet İzinlerinizi Şansa Bırakmayın
  • Başvurularımızda %97 Başarı Oranı
  • Müşterilerimiz Bizim İçin Değerlidir

"Geçici Koruma Kartı" bulunan yabancılara müjde !"Geçici Koruma Kartı" ile ikamet eden yabancı uyruklular artık diğer illerden de "Çalışma İzni" alabilecekler.


Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre Geçici Koruma Kartı bulunan yabancılar ikamet ettikleri il dışında da istihdam edilebilecekler. Örneğin kartını Hatay ilinden alan bir yabancı, İstanbul ilindeki bir firmada çalışma izni alarak istihdam edilebilecek.

Dikkat ! Başvurular için kısa süreli hak tanındı.

Yeni düzenlemenin ne kadar süre geçerli olacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle firmasında yabancı uyruklu çalıştırmak isteyen işverenler ve "Geçici Koruma Kartı"na sahip yabancıların en kısa sürede "Çalışma Bakanlığı"na başvuruda bulunması gerekiyor.

%10 kota şartı kaldırıldı !

Bakanlığın değerlendirme kriterlerine göre, ilk yabancı için kota şartı aranmıyordu. ancak sonraki her bir yabancı için 10 Türk personel istihdam şartı aranmaktaydı. Ancak yeni düzenlemeye göre; %10 olan istihdam kota şartı da kaldırıldı. Buna göre işverenliğinde en az bir Türk personel istihdam eden tüm işverenler, Geçici Koruma Kartına sahip istedikleri sayıda personeli istihdam edebilecekler.
Başvuru şartları neler?
4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 13 Üncü Maddesi Uyarınca Belirlenen Yabancıların Çalışma İzin Taleplerine İlişkin Olarak Başvuru Sahibi İşyerlerinin ve Yabancıların Karşılaması Zorunlu Olan Değerlendirme Kriterleri bu kişiler için geçerli değildir.

SGK kurumundan işyeri sicil numarası bulunan ve en az bir Türk vatandaşı istihdam eden tüm işverenler; "kısa süreli" bu haktan yararlanabileceklerdir.
yabancıya ödenecek maaş ve çalışma izin harcı ne kadardır?
  • Geçici Koruma Kartı ibulunan yabancıların çalışma izin başvuruları yurtiçinden yapılır ve çalışma izni onaylandığı zaman 283,20 TL harç bedeli ilgili kuruma ödenir.

  • Yabancıya ödenecek ücret Suriye uyruklular için "Asgari Ücret" tutarında olup; diğer ülke uyruğunda bulunan yabancılar için bu ücret asgari ücretin 1,5 katı olmalıdır.


Çalışma izin başvurularınızda problem yaşamamak için elektronik imza ve kayıtlı elektronik posta alınması konusunda bizlere 0.212.324 24 44 nuaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.


Uygulamalar
Başarı Performansımız
Başarı performansımız anlık hesaplanmaktadır. Tablodaki rakamlar, türlerine göre onaylanan başvuruların toplam başvuru sayısına oranını ifade eder.
  • Çalışma İzni - Yurtiçi başvuru - İlk%99.52
  • Çalışma İzni - Ev Hizmetleri - Yurtiçi%99.88
  • Çalışma İzni - Ev Hizmetleri - Yurtdışı%99.13
  • Çalışma İzni - Yurtdışı başvuru%97.99
  • Çalışma İzni Uzatma - Tüzel%99.73
Canlı DestekUzmanlarımıza hemen ulaşın
Canlı Destek